Zarezerwuj wizytę

+48 56 46 58 333

+48 602 675 885

Akupunktura

 

Choć akupunktura, metoda leczenia polegająca na nakłuwaniu ciała igłami, nie budzi już dziś takich emocji jak niegdyś, nadal na jej temat krąży wiele przesądów. Które z twierdzeń o akupunkturze są prawdziwe, a które są mitami? Akupunktura to jedna z najstarszych metod terapeutycznych Prawda. Jej początki sięgają epoki neolitu, czyli ok. 4000 lat p.n.e. Już wtedy, w Chinach, leczono ludzi, nakłuwając im skórę zaostrzonymi odłamkami skał. Metoda Tcha-Tchin, z której wywodzi się dzisiejsza akupunktura, powstała w trzecim tysiącleciu p.n.e. Początkowo do zabiegów stosowano "igły" wykonane np. z kamienia, kości lub bambusa.

Po wynalezieniu brązu pojawiły się igły z tego stopu. Potem zastąpiono je żelaznymi i wreszcie stalowymi. Od V wieku p.n.e. wytwarzano igły złote, a 200 lat później – także srebrne. Przywilej korzystania z tego drogocennego sprzętu mieli wtedy jedynie cesarz i jego rodzina. Za pomocą akupunktury można wyleczyć każdą chorobę Fałsz. Skuteczność tej terapii jest uzależniona m.in. od czasu trwania i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku ciężkich, przewlekłych schorzeń bywa ona jednak bezsilna. Nakłuwanie nie daje efektów np. gdy pacjent ma zaawansowane nadciśnienie czy niedosłuch związanym z uszkodzeniem ucha środkowego. Stosowane u pacjentów z AIDS poprawia odporność ich organizmu i wydłuża życie, jednak nie odwraca procesu chorobowego.

Akupunktura przynosi wyraźną poprawę w przypadku niektórych nerwic (np. histerii), mniejszą jednak przy nerwicy lękowej oraz depresji. Jest również nieskuteczna w leczeniu fobii, nerwicy natręctw i chorób psychicznych, np. schizofrenii. Nakłuwanie igłami wyrównuje przepływ energii w ciele Prawda. Według Chińczyków, w ciele człowieka krąży energia witalna Qi (czyt. czi). Płynie ona kanałami energetycznymi (inaczej meridianami) oraz naczyniami krwionośnymi i dociera do wszystkich narządów i komórek. Ten przepływ może zostać zablokowany wskutek urazu mechanicznego, infekcji czy też stresu. Narządy "zasilane" przez zablokowany meridian ulegają wtedy osłabieniu i zaczyna się choroba. Stosując akupunkturę, koryguje się niewłaściwy (zbyt mały lub zbyt silny) przepływ Qi w kanałach energetycznych i przywraca równowagę w organizmie. Za pośrednictwem igieł można przenieść chorobę zakaźną Fałsz. Każdy pacjent, leczony przez dobrego specjalistę, otrzymuje własny komplet igieł. Po użyciu są sterylizowane i przechowywane do następnego zabiegu w zamknięciu. Obecnie wielu lekarzy stosuje igły jednorazowe. Dlatego nie ma najmniejszego niebezpieczeństwa zarażenia się chorobą zakaźną od innego pacjenta. Efekty terapeutyczne osiąga się najczęściej po 10 zabiegach Prawda. W przypadku wielu dolegliwości (np. przeziębienia, bóle głowy) poprawa następuje już po 3-5 zabiegach, jednak najczęściej skuteczna jest dopiero seria około dziesięciu. Jeśli akupunkturze poddawane są osoby z ciężkimi schorzeniami, przez wiele lat leczone farmakologicznie, poprawa następuje dopiero po kilku seriach nakłuć.